Charakterystyka spławików odległościowych



Metoda odległościowa to jedna z coraz bardziej popularnych metod spławikowych. Najczęściej jest wykorzystywana do łowienia na znacznych odległościach sięgających kilkudziesięciu metrów, choć nie jest to regułą i bez problemu można ją stosować także na dystansach kilkunastometrowych. Metodą odległościową łowi się najczęściej na wodach stojących, jednak można jej używać także przy wodzie spokojnie płynącej, np. na kanałach.

 

Do łowienia metodą odległościową niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Zestaw do łowienia odległościowego składa się ze specjalnej wędki typu match, wyróżniającej się ponadprzeciętną wytrzymałością, ze względu na konieczność dalekiego holu. Niezbędny jest także kołowrotek, zwykle o sporym przełożeniu ze względu na odległości, który powinien być  wyposażony w płynnie działający hamulec. Jednym z najważniejszych elementów zestawu będzie jednak odpowiedni spławik odległościowy. Powinien być on starannie dobrany zarówno do głębokości, na jakiej mamy zamiar łowić, jak i do zasięgu rzutu i rzecz jasna gatunku ryb występujących na danym łowisku. Zobaczmy, czym się charakteryzują spławiki odległościowe.

 

Obciążenie, mocowanie i panujące warunki

 Przy łowieniu odległościowym duże znaczenie ma zasięg rzutów, jaki chcemy osiągnąć. Im większa będzie odległość, na jakiej mamy zamiar łowić, tym cięższego spławika będziemy potrzebować. Spławiki do „odległościówki” mają podaną masę. Często można spotkać oznaczenie składające się z dwóch cyfr i znaku „+”, np. 4+2. Taka informacja dotyczy spławików ze wstępnym wyważeniem. Pierwsza z cyfr określa dociążenie samego spławika, a druga podaje masę ciężarków, które powinny być umieszczone na żyłce, by spławik osiągnął optymalne zanurzenie.

Warto pamiętać, że cięższe spławiki są też mniej czułe na wiatr czy pojawiające się fale.

Spławiki odległościowe to różne rodzaje wagglerów, które występują w dwóch klasycznych odmianach: przelotowej oraz stałej. Wybór konkretnego typu zależy od tego, jaka jest głębokość, na której będziemy łowić. Jeśli jest ona mniejsza niż długość wędziska, które stosujemy, można użyć spławika mocowanego na stałe. W przeciwnym wypadku zaleca się stosowanie spławików przelotowych.

 

Wagglery do metody odległościowej mogą mieć rozmaity kształt i budowę. Zwykle do nieco mniejszych odległości stosuje się spławiki proste, o wyglądzie zbliżonym do ołówka. Charakteryzują się one większą czułością, gorzej sprawdzają się jednak na dłuższych dystansach. Przy dużej odległości częściej używa się spławików z korpusem w kształcie gruszki i dłuższą antenką.

 

Aspektem, który bywa niedoceniany przy wyborze właściwego spławika, jest kolor antenki. Warto pamiętać, że dobrze, gdy jest on dostosowany do warunków. Najczęściej optymalnym wyborem jest żółć lub czerwień, które dobrze odcinają się od koloru wody. Jednak w silnym słońcu odbijającym się od tafli czy na dużej fali lepiej może sprawdzić się antenka w kolorze czarnym.


Wróć do bloga