Łowienie na feeder na zbiorniku zaporowym. Jaki kołowrotek będzie najlepszy?Feeder to wędka, której używa się m.in. do techniki gruntowej. Ma ona dość określone parametry, w tym charakterystyczną długość sięgającą do około 3,9 m, bowiem im dłuższa, tym dalsze rzuty można przy jej użyciu wykonywać. Ważny jest oczywiście także wybór odpowiedniego kołowrotka. Czym należy wówczas się kierować?

Czytaj dalejRodzaje zanęt wędkarskich. Najlepsza zanęta na leszczaJest wiele sposobów na zapewnienie sobie regularnych i dobrych brań. Jedną z popularniejszych i bardziej skutecznych metod jest stosowanie odpowiednio dobranej zanęty wędkarskiej. Dobrze przeprowadzane nęcenie może znacznie podnieść atrakcyjność wybranego łowiska dla gatunków, które chcemy łowić. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są dostępne rodzaje zanęt oraz sprawdźmy, które z nich będą nadawały się najlepiej do łowienia leszczy.

Czytaj dalejCharakterystyka spławików odległościowychMetoda odległościowa to jedna z coraz bardziej popularnych metod spławikowych. Najczęściej jest wykorzystywana do łowienia na znacznych odległościach sięgających kilkudziesięciu metrów, choć nie jest to regułą i bez problemu można ją stosować także na dystansach kilkunastometrowych. Metodą odległościową łowi się najczęściej na wodach stojących, jednak można jej używać także przy wodzie spokojnie płynącej, np. na kanałach.

Czytaj dalejKołowrotek do feedera. Jaki jest najlepszy?Przygoda z wędkarstwem feederowym wymaga wyboru odpowiedniego sprzętu. Zwykle większą uwagę poświęca się kwestii znalezienia pasującego do preferencji wędkarza wędziska, odpowiednich szczytówek czy koszyczków zanętowych. Jednak zakup dobrego  kołowrotka do feedera, który uzupełni cały zestaw, jest równie ważny. Sprawdźmy, czym warto się kierować przy przeglądaniu ofert różnych producentów.

Czytaj dalejJak powinien być ubrany wędkarz?Wędkowanie to wspaniały sposób spędzania czasu na łonie natury i obcowania z przyrodą, a dla wielu również wyzwanie czysto sportowe. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj wędkarstwa uprawiamy i co sprawia nam największą przyjemność, przebywanie na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniego stroju, dopasowanego do pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Ubranie dla wędkarza powinno zapewniać dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem, a także pomagać w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. W pogodne dni potrzebna będzie osłona przed słońcem, a często też przed uciążliwymi owadami. Zobaczmy, które elementy ubioru wędkarskiego sprawdzą się nad wodą najlepiej.

Czytaj dalejWędkarstwo feederowe. Co to takiego?Wędkarstwo feederowe to jedna z metod łowienia w wodach stojących lub płynących, która wykorzystuje specjalne wyposażenie ułatwiające podawanie zanęty. Feeder jest metodą gruntową, która sprawdza się w bardzo różnych warunkach i zyskała już bardzo szerokie grono zwolenników. Od niedawna wędkarstwo feederowe jest oficjalnie uznawane za jedną z dyscyplin wędkarstwa sportowego. Sprawdźmy, na czym polega Fedder i jaki sprzęt jest do niego niezbędny.

Czytaj dalej