Kołowrotek do feedera. Jaki jest najlepszy?



Przygoda z wędkarstwem feederowym wymaga wyboru odpowiedniego sprzętu. Zwykle większą uwagę poświęca się kwestii znalezienia pasującego do preferencji wędkarza wędziska, odpowiednich szczytówek czy koszyczków zanętowych. Jednak zakup dobrego  kołowrotka do feedera, który uzupełni cały zestaw, jest równie ważny. Sprawdźmy, czym warto się kierować przy przeglądaniu ofert różnych producentów.

Sprzęt do wędkarstwa feederowego

Wędkarstwo feederowe jest rodzajem łowienia gruntowego. Wykorzystuje się w nim specjalne koszyczki zanętowe, z których podczas połowu wydostaje się przynęta, wabiąc ryby i skłaniając je do żerowania. Łowienie metodą feederową jest możliwe zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Wędkować można więc na stawach i jeziorach, ale również w rzekach i na różnych kanałach. Dostępne koszyczki i wędziska pozwalają na łowienie na rozmaitych dystansach.

W przypadku wędkarstwa feederowego poza momentem rzutu wędzisko pozostaje oparte. Ponieważ nie musi być cały czas w rękach wędkarza, waga kołowrotka nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o komfort trzymania wędziska. Mimo tego jest ona równie ważna, jak pozostałe parametry urządzenia.

Kołowrotki do feedera powinny być dopasowane do posiadanych wędzisk, masy używanych koszyczków oraz do tego, czy preferujemy łowienie na krótszych, czy dłuższych dystansach. W przypadku, gdy mamy zamiar łowić zestawem o niższej wadze, lepszym wyjściem będzie zakup mniejszego i lżejszego kołowrotka. Wielu doświadczonych wędkarzy wybiera w takiej sytuacji kołowrotki w wielkości 2000 lub 3000. Kiedy w grę wchodzą połowy cięższymi zestawami, korzystniejsze będzie rozważanie zakupu kołowrotka 4000. Niektóre okoliczności, np. najcięższe rodzaje koszyczków i zamiar łowienia na długim dystansie mogą skłaniać do zastanowienia się nad zestawami 5000.

Przymierzając się do zakupu kołowrotka, trzeba też brać pod uwagę, jak długie rzuty planujemy. To istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość szybkiego zwijania żyłki przy sporych odległościach. W takich przypadkach zwykle lepiej sprawdzą się większe kołowrotki.

Do wędkarstwa feederowego można stosować kołowrotki z różnymi rozwiązaniami technicznymi. Wielu wędkarzy wybiera kołowrotki z hamulcem przednim, które są nieco bardziej dokładne. Inni decydują się na hamulec tylny. Niezależnie jednak od rodzaju kołowrotka warto zwrócić uwagę na jego jakość. Dobre łożyska, właściwie dobrane materiały i solidne wykonanie mogą być przesłanką do tego, by zdecydować się na lepszy model, który posłuży nam nieco dłużej.


Wróć do bloga