Rodzaje zanęt wędkarskich. Najlepsza zanęta na leszcza



Jest wiele sposobów na zapewnienie sobie regularnych i dobrych brań. Jedną z popularniejszych i bardziej skutecznych metod jest stosowanie odpowiednio dobranej zanęty wędkarskiej. Dobrze przeprowadzane nęcenie może znacznie podnieść atrakcyjność wybranego łowiska dla gatunków, które chcemy łowić. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są dostępne rodzaje zanęt oraz sprawdźmy, które z nich będą nadawały się najlepiej do łowienia leszczy.

 

Zanęta wędkarska i jej podawanie

Stosowanie zanęty ma na celu zwabienie ryb na akwen, na którym mamy zamiar łowić. Najlepsze rezultaty można uzyskać, dopasowując rodzaj zanęty oraz sposób jej podawania do typu wody, na której chcemy łowić, a także gatunku ryb oraz używanej techniki połowu. Warto pamiętać, że nęcenie wymaga zwykle nieco cierpliwości i czasu.

 

Podawanie pokarmu na łowisku powinno się rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, zwykle przynajmniej kilkudniowym w przypadku wód stojących. Czas potrzebny na przyzwyczajenie ryb do odwiedzania określonych miejsc może być różny i zwykle zależy od zasobności akwenu i presji wędkarskiej, czyli tego, jak licznie jest ono odwiedzane przez innych łowiących.

 

Zanętę można podawać w różny sposób, w zależności od specyfiki miejsca, wybranego do połowu. Na bliższe odległości najczęściej rozrzuca się ja ręcznie. W przypadku bardziej rozległego łowiska lub stref położonych dalej od brzegu warto skorzystać np. z procy albo wyrzutni. Ilość rozrzucanej zanęty należy dobierać rozważnie. Przesada może doprowadzić do tego, że ryby stracą zainteresowanie przynętą używaną w trakcie połowu. Zbyt mała ilość zanęty nie skłoni natomiast ryby do regularnego odwiedzania naszego łowiska. Wielkość podawanego pokarmu trzeba zawsze dostosowywać do przewidywanej wielkości żerującego stada.

 

Jeśli chodzi o rodzaj stosowanej zanęty, to najrozsądniejszym wyborem jest korzystanie z łatwo dostępnych gotowych mieszanek przeznaczonych dla określonego gatunku i rodzaju wód. Doświadczeni wędkarze najczęściej decydują się jednak na wzbogacanie ich dodatkowymi składnikami, w zależności od deklarowanej przez producenta zawartości.

 

W przypadku zanęt stosowanych do połowu leszczy trzeba uwzględniać fakt, że gatunek ten lubi zarówno składniki roślinne, jak i mięsne. Dobrym pomysłem może być dodanie do gotowej zanęty białych robaków lub pinek. Niektórzy wzbogacają też zanętę pęczakiem lub kukurydzą. Zwykle sprawdza się również dodawanie różnych atraktorów. Choć zdania na temat tego, jaki ich rodzaj najbardziej odpowiada przyzwyczajeniom leszczy są podzielone, wielu wędkarzy wybiera aromat wanilii lub truskawki.


Wróć do bloga