Łowienie na feeder na zbiorniku zaporowym. Jaki kołowrotek będzie najlepszy?



Feeder to wędka, której używa się m.in. do techniki gruntowej. Ma ona dość określone parametry, w tym charakterystyczną długość sięgającą do około 3,9 m, bowiem im dłuższa, tym dalsze rzuty można przy jej użyciu wykonywać. Ważny jest oczywiście także wybór odpowiedniego kołowrotka. Czym należy wówczas się kierować?

Wybór kołowrotka

Przy metodzie feeder nie jest wymagany konkretny typ kołowrotka, dlatego spotyka się różne konstrukcje, zarówno z przednim jak i tylnym hamulcem oraz wersje z wolnym biegiem. Nie oznacza to jednak, że nieważna jest jego budowa. Kołowrotek do feedera musi być przede wszystkim solidnie wykonany, tak jak oferowany w naszym sklepie kołowrotek Colmic Surya 300, który został wyprodukowany przy użyciu aluminium. Można zakupić go w czterech wariantach od 285 do 422 g. Cięższy feeder sprawdza się oczywiście przy większych rybach, a także wtedy, gdy wędkarz korzysta z cięższych zestawów do łowienia. Lżejsze powinny być natomiast kołowrotki przeznaczone do spławikówek. Zaleca się w ich przypadku nieco większe szpule, prostotę w budowie i ergonomiczność tak, by doskonale poradzili sobie z nimi początkujący wędkarze. Ci bardziej zaawansowani mogą sięgać po kołowrotki matchowe charakteryzujące się dużym przełożeniem, płytką szpulą oraz bardzo precyzyjnie działającym hamulcem.

Rodzaj hamulca

Warto zwrócić uwagę również na wybór hamulca. Warianty z przednim umożliwiają używanie większych podkładek ciernych, dzięki czemu można bardzo skutecznie nimi hamować. Łatwo również regulować je podczas holowania ryby, co pomaga zwłaszcza przy metodzie gruntowej podczas łowienia na zbiornikach zaporowych. Feedery wyposażone w tylny hamulec to najczęstszy wybór przy metodzie spławikowej i są odporne na duże przeciążenia w przypadku połowów dużych okazów. Który wariant jest więc lepszy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiele zależy od wygody wędkarza i jego dotychczasowych preferencji.

Łowiąc na feeder w zbiornikach zaporowych trzeba być gotowym na duże obciążenia, dlatego warto wybrać solidny i dobrej jakości rodzaj kołowrotka, który nie zawiedzie w najtrudniejszej sytuacji.


Wróć do bloga